Najlepszy rower treningowy stacjonarny Ranking 2024

Wiele osób decyduje się na domowe rowery stacjonarne między innymi dlatego, że chcą zrzucić zbędne kilogramy, a także poprawić kondycję. Pogoda za oknem nie zawsze sprzyja aktywności fizycznej na dworze, a stylowy rower treningowy w mieszkaniu zachęca do regularnych treningów. Poniżej pokrótce przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tych produktów treningowych.

Rower stacjonarny do domu – co to jest?

Rower stacjonarny do ćwiczeń w domu to jedno z najpopularniejszych urządzeń fitness przeznaczonych do treningów w domowym zaciszu. Wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoją formę, a z jakichś powodów nie chcą uczęszczać na siłownie bądź też do klubów fitness, mogą skorzystać z wygodnych rowerów stacjonarnych. Ćwiczenia polegają oczywiście na pedałowaniu, a samo korzystanie z urządzenia jest całkowicie bezpieczne. Kluczowym jest jednak, aby odpowiednio dobrać intensywność treningu, regularność, a także obciążenie. Efekty treningu na rowerze stacjonarnym są wtedy najbardziej widoczne. Ranking rowerów treningowych eksponuje wszystkie wady i zalety opisywanych urządzeń.

Rower treningowy – jak działa?

Trening na rowerze stacjonarnym wygląda bardzo podobnie do treningu na rowerach, które poruszają się po ścieżkach rowerowych. Oznacza to, że rower stacjonarny siedzący działa na podstawie symulacji zwykłej jazdy na rowerze. Bardzo często wyświetla informacje na temat między innymi:

 • przebytego dystansu,
 • zmianach tętna,
 • spalonych kalorii,
 • Innych ważnych wskaźników.

Ranking rowerów stacjonarnych ilustruje, w jakim stopniu szczegółowe informacje podają urządzenia. Profesjonalny rower stacjonarny magnetyczny ma wewnątrz pasek, który obraca się między kołem zamachowym, a pedałami. Rower mechaniczny stawia opór dzięki hamowaniu mechanicznemu za pomocą elementów dociskowych na kole zamachowym. Zasada działania roweru treningowego z napędem magnetycznym opiera się na współdziałaniu magnesu z kołem zamachowym – użytkownik może samodzielnie regulować moc magnesu.

Najlepszy rower treningowy stacjonarny ranking czerwiec 2024

Rodzaje rowerów stacjonarnych – treningowych

Wymienić można między innymi:

 • poziome rowery treningowe,
 • pionowe rowery treningowe,
 • rowery stacjonarne powietrzne,
 • rowery spinningowe.
 • rowery treningowe magnetyczne,
 • rowery treningowe mechaniczne,

O istnieniu poziomych rowerów stacjonarnych wiele osób dowiaduje się dopiero w momencie, gdy podejmuje decyzję zakupową. Przeglądając oferty sklepu, przyszli nabywcy stylowych rowerów treningowych przekonują się zatem, że istnieją dobre rowery treningowe dla osób, którym doskwierają na przykład bóle kręgosłupa. Rower stacjonarny do ćwiczeń w domu poziomu doskonale sprawdzi się także w sytuacji, gdy osoba ćwicząca ma problemy z kolanami. Wtedy warto wybrać taki rower stacjonarny do rehabilitacji kolan. Użytkownik siedzi na siodełku z bardzo stabilnym podparciem pleców, które może przypominać fotelik. Można również kupić rower stacjonarny do rehabilitacji bioder.

Istnieją także rowery treningowe pionowe, które nie pozwalają zająć tak bardzo wygodnej pozycji. Odległość między pedałami a siodełkiem jest także znacznie mniejsza niż w rowerach stacjonarnych poziomych. Przewagą rowerów pionowych nad rowerami poziomymi jest jednak fakt, że te pierwsze zajmują znacznie mniej miejsca.

Rower stacjonarny powietrzny (ang. air bike) to połączenie rowerka stacjonarnego, orbitreka, a także ergometru wioślarskiego. Dzięki konstrukcji roweru stacjonarnego do ćwiczeń w domu o tym charakterze możliwa jest synchroniczna praca zarówno nóg, jak i rąk oraz brzucha. Jest to bowiem rower stacjonarny z ruchomymi rączkami. Ranking rowerów treningowych zawiera także ten typ urządzeń.

Dobre rowery treningowe mogą również przyjmować formę rowerków spinningowych. W dużym uproszczeniu są to urządzenia, które mają stabilną konstrukcję opartą na stalowych elementach. Swoje działanie opierają zwykle na oporze mechanicznym, który stosowany jest na kole zamachowym montowanym w przedniej części urządzenia. Rower spinningowy sprzyja intensywnemu treningowi i jest traktowany jako urządzenie bardziej wyczynowe. Często na stylowych rowerach spinningowych trenują na przykład kolarze, gdy pogoda nie sprzyja.

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny?

Mechaniczny rower stacjonarny różni się od roweru stacjonarnego magnetycznego sposobem działania. Oba rodzaje urządzeń wykorzystują inne systemy generowania oporu podczas jazdy. Rower stacjonarny mechaniczny to najtańszy wariant i bardzo często można kupić taki rower stacjonarny do 500 zł. Mechanizmem oporu jest hamulec. W rowerze magnetycznym funkcję tę spełnia specjalna rolka//taśma/pasek. Zdecydowanymi zaletami treningu na rowerze stacjonarnym mechanicznym są:

 • atrakcyjna cena,
 • niska awaryjność,
 • częste występowanie mechanicznych rowerów stacjonarnych w wersji składanej,
 • użyteczność dla osób początkujących.

Rowerki treningowe magnetyczne są uważane za bardziej zaawansowane pod względem sposobu działania, a także generowania oporu. Wyróżnić można następujące zalety rowerów stacjonarnych siedzących magnetycznych:

 • Precyzyjna i płynna regulacja oporu,
 • Cicha praca,
 • Możliwość łatwego dostosowania treningu.

Zarówno opinie o rowerze magnetycznym, jak i opinie o mechanicznym zdają się potwierdzać wymienione wyżej cechy produktów. Najbardziej rozsądnym jest zatem dobór takiego roweru treningowego do domu, który zaspokaja nasze indywidualne potrzeby. Jeżeli zatem w mieszkaniu powinno być absolutnie cicho, jazda na rowerze stacjonarnym magnetycznym może to zagwarantować. Ranking rowerów treningowych zestawia ze sobą wiele urządzeń, ale bardzo ważne jest dopasowanie produktów do indywidualnych preferencji.

Wady i zalety roweru stacjonarnego

Bardzo niewielką wadą treningu na rowerze stacjonarnym jest fakt, że trzeba się do tego urządzenia przyzwyczaić. Mimo wszystko trening na nim różni się nieco od treningu odbywającego się na tradycyjnym rowerze. Dyskomfort, który związany jest u osób początkujących z nieprzyzwyczajeniem, nie powinien jednak trwać długo.

Niewielkim minusem zarówno roweru stacjonarnego elektromagnetycznego, jak i mechanicznego jest fakt, że trzeba wygospodarować na takie urządzenie wolne miejsce w mieszkaniu. Na szczęście istnieje także składany rower treningowy, dzięki czemu można sobie poradzić, nawet dysponując niewielkim metrażem. Warto wziąć pod uwagę w takiej sytuacji urządzenie, takie jak mini rower treningowy. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji.

Nawet godzina jazdy na rowerze stacjonarnym może przynieść świetne rezultaty. Ćwiczenie na rowerze stacjonarnym niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Można zatem mówić o zaletach profesjonalnego roweru stacjonarnego i wpływie jego użytkowania na nasze zdrowie i samopoczucie. Trzeba również pamiętać o pewnych ograniczeniach roweru treningowego do domu.

Wymieniając korzyści z jazdy na rowerze stacjonarnym, trzeba wspomnieć między innymi o tym, że nie sposób się nudzić w trakcie jazdy. Trening na rowerze stacjonarnym dla początkujących osób może wydawać się monotonny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład w trakcie jazdy słuchać muzyki, audiobooka, bądź też na przykład oglądać swój ulubiony serial.

Trening na rowerze stacjonarnym pozwala również monitorować rozmaite parametry związane między innymi z:

 • tętnem,
 • spalonymi kaloriami,
 • tempem jazdy,
 • pokonanym dystansem.

Dzięki temu można na przykład stale porównywać swoje wyniki do tych, które były obecne jeszcze niedawno. W związku z tą zaletą osoby, które nie wiedzą, jaki wybrać rower stacjonarny często sięgają po urządzenia, które wyświetlają najbardziej szczegółowe informacje. Ogromną zaletą mechanicznych rowerów stacjonarnych oraz ich magnetycznych odpowiedników jest wielość modeli dostępnych na rynku. Z związku z tym nie jest żadnym problemem na przykład zakup roweru stacjonarnego do 150 kg, roweru stacjonarnego do 120 kg, a nawet roweru stacjonarnego do 180 kg. Rower stacjonarny dla otyłych może stanowić nieocenione wsparcie na drodze ku uzyskaniu optymalnego współczynnika BMI.

Ile kosztuje rower treningowy?

Cena roweru stacjonarnego również jest atutem tego produktu. Rower stacjonarny do 500 zł jak najbardziej można kupić, a osoby, które chcą wydać nieco więcej pieniędzy, mogą zdecydować się na model nieco droższy.

Aby dowiedzieć się, jakie są wady i zalety konkretnych urządzeń, wartozapoznać się z całym rankingiem rowerów stacjonarnych.

Rower stacjonarny składany

Składany rower treningowy zajmuje bardzo mało miejsca. Spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym takiego typu jest jednak równie przyjemne i skuteczne. Lekki rower stacjonarny siedzący jest bardzo łatwy w przechowywaniu i z łatwością przeniesie go nawet drobna kobieta

Kupując składany rower treningowy, warto wziąć pod uwagę aspekty, takie jak między innymi:

 • waga urządzenia,
 • łatwość składania,
 • głośność pracy,
 • regulacja siodełka i kierownicy,
 • ciężar koła zamachowego (im cięższe, tym bardziej płynna jest jazda).

Ranking rowerów treningowych pomaga podjąć odpowiednią decyzję zakupową.

Rower stacjonarny dla dzieci

Sport i ruch to zdrowie także w przypadku dzieci. Z tego powodu warto trenować na rowerach stacjonarnych elektromagnetycznych, mechanicznych, a także wszelkich innych od najmłodszych lat. Rower treningowy przeznaczony dla dziecka pomaga między innymi walczyć z otyłością, a także przeciwdziałać ogromnej liczbie problemów zdrowotnych, których skutki stają się widoczne dopiero po długim czasie.

Wybierając trening na rowerze stacjonarnym dla początkujących, a w tym wypadku także dzieci, warto zwrócić uwagę między innymi na aspekty, takie jak:

 • odległość, w jakiej znajduje się kierownica,
 • wysokość rowerka,
 • możliwości regulacji siodełka, a także nachylenia kierownicy.

Bardzo często producenci rowerów treningowych dla dzieci decydują się nadać urządzeniom swojej produkcji opływowy kształt. Dzięki temu użytkowanie jest jeszcze przyjemniejsze, a to sprzyja chętnemu powrotowi do treningu na rowerze stacjonarnym. Ranking rowerów treningowych obejmuje również modele przeznaczone dla dzieci.

Mini rower stacjonarny

Jak sama nazwa wskazuje, mini rower stacjonarny charakteryzuje się bardzo niewielkim rozmiarem. Tak naprawdę pozbawiony jest siodełka, a także kierownicy, a użytkownicy mają do czynienia jedynie z mechanizmem, który stawia opór, a także pedałami oraz możliwościami konfiguracji. Taka prostota nie sprawia jednak, że trening jest mniej skuteczny. Usiąść można na przykład na krześle, a zdecydowaną zaletą wspomnianego urządzenia jest fakt, że można go wziąć w każde miejsce.

Rower stacjonarny dla wysokich

Profesjonalny rower stacjonarny dla wysokich gwarantuje, że rosły użytkownik będzie czuł się komfortowo i nie będzie uderzał kolanami o kierownicę lub konsolę. Rower stacjonarny elektromagnetyczny, a także rower mechaniczny dla osób wysokich powinien pełnić dwie najważniejsze funkcje. Pierwszą z nich jest możliwość swobodnej konfiguracji. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie na przykład wysokości siedzenia oraz nachylenia kierownicy do sporego wzrostu osoby ćwiczącej. Drugą cechą takiego roweru treningowego do domu powinno być mocne koło zamachowe, a także gruba rama.

Za sprawą tych cech użytkownicy mają gwarancję nie tylko komfortu, ale również stabilizacji w trakcie jazdy. Ranking rowerów stacjonarnych wskazuje również, które urządzenia są najlepsze dla osób wysokich.

Najczęściej zadawane pytania na temat rowerów stacjonarnych do treningu:

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym jest nie tylko zdrowa, ale również przyjemna. Pozwala na trening w domowych warunkach bez wychodzenia z domu, a zatem na poprawę kondycji oraz sylwetki.

Czy rower stacjonarny odchudza?

Trening na rowerze stacjonarnym odchudza. Rower stacjonarny na odchudzanie jest polecany osobom otyłym częściej niż bieganie, ze względu na mniejsze obciążenie niektórych stawów.

Ile można spalić kalorii na rowerku treningowym?

Godzina jazdy na rowerze stacjonarnym może sprawić, że osoba ćwicząca spali od 300 do 750 kcal. Wszystko zależy od masy ciała, czasu trwania treningu, a także jego intensywności.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie?

Bardzo wiele rowerów to modele świetne do odchudzania, a z tego powodu warto sprawdzić ranking rowerów stacjonarnych. Trening cardio na rowerze stacjonarnym może odbywać się zarówno na rowerze magnetycznym, jak i mechanicznym.

Rower stacjonarny w ciąży?

Specjaliści wskazują, że jazda na rowerku stacjonarnym u kobiet w ciąży jest bezpieczna. W przeciwieństwie do tradycyjnego roweru bardzo trudno byłoby stracić równowagę.

Jaki rower stacjonarny dla seniora?

Rower stacjonarny dla seniora powinien być jak najprostszy w obsłudze. Powinien również zapewniać maksymalną stabilność.

Czy warto kupić rower stacjonarny?

Zdecydowanie warto kupić rower stacjonarny. Ćwiczenie na rowerze stacjonarnym na przykład na urządzeniu, które jest uwzględnione przez ranking rowerów treningowych niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia człowieka.

Rower stacjonarny a zwyrodnienie kolan

Korzyści z jazdy na rowerze stacjonarnym odczują także osoby, które zmagają się ze zwyrodnieniem kolan. Najlepsze urządzenia do tego przeznaczone przedstawia ranking rowerów treningowych

Trenażer czy rower stacjonarny?

Trenażer poleca się na przykład kolarzom. Osoby początkujące częściej decydują się na rowery stacjonarne siedzące.

Jaki rower spinningowy czy magnetyczny?

Rower spinningowy doskonale sprawdza się przy treningach wytrzymałościowych. Bardziej uniwersalny jest rower magnetyczny.

Jaki rower stacjonarny na chory kręgosłup?

Najlepsze rowery stacjonarne siedzące dla osób z chorym kręgosłupem to takie, które umożliwiają przyjęcie wyprostowanej pozycji. Zalecamy przejrzeć zatem ranking rowerów stacjonarnych.

Jak dobrać rower stacjonarny do wzrostu?

Wzrost bardzo często idzie w parze z wagą. Z tego powodu przyjmuje się, że obciążenie roweru stacjonarnego z oparciem lub bez powinno być o 20% większe niż ciężar osoby, która ćwiczy.

Rower stacjonarny Zipro

Rowery Zipro to spora liczba wersji urządzeń. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że możliwe jest kupno na przykład roweru stacjonarnego do 500 zł właśnie od tej firmy. Bez względu na to, czy chcemy kupić damski rower treningowy, dwu-funkcyjny rower stacjonarny, stylowy rower treningowy, czy też na przykład cichy rower stacjonarny albo rower spinningowy, możemy odnaleźć produkt, który zaspokoi nasze oczekiwania. Warto sprawdzić ranking rowerów stacjonarnych, aby szybko dowiedzieć się, jak wybrać rower stacjonarny.

Polecane rowery stacjonarne treningowe w 2024

Aktualizacja rankingu czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *